Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

Psy wegetarianie

Psy wegetarianie

Postprzez JonSnow » Pt lip 04, 08 14:15 pm

Ostatnio rozmawiałem sobie z pewnym naturoterapeutą (i jednocześnie szamanem) i w toku rozmowy poruszylismy min. temat diety wegetiariańskiej dla psów (on swojego psa na taką dietą przestawia).

Psy są stworzeniami wszystkożernymi - to fakt niepodważalny. Mogą tez oczywiście funkcjonować na diecie zupełnie wegetaraińskiej. Jednak argumenty, które przedstawiał mi ten pan nie przekonaly mnie - nie ma potwierdzonego związku pomiedzy jedzeniem mięsa, a alergiami, chorobami skóry, serca czy rakiem - mówię o psach oczywiście. Przynajmniej ja nie czytałem żadnych takich opracowań naukowych (może ktoś czytał?).

Dla mnie temat wydaje się kontrowersyjny - bo pies jest stworzeniem zależnym od nas w 100% - więc będzie jadł to, co mu damy - karmę z nieznanym w 100% składem, BARFa, czy dietę wegetariańską. Poza tym można podać jako przykłady stojące w sprzeczności z tezą wegetariańskiej diety - np. BARF (też nieprzebadany naukowo, a jednak internet pełen jest przykładów działań zdrowotnych tej diety). Druga sprawa - etyka - psy są nieetyczne z założenia, nie posiadają poczucia etyki, o którym mówią wegetarianie. Są na tyle etyczne, na ile będzie nam się wydawało, że są. :idea:

Ma ktoś dostep do opracowan w tym temacie, ale takich, które badałaby problem dogłębnie, a nie pisały podsumowanie, achy i ochy?

Co sądzicie o takiej diecie?
Zstąpił z nieba Archanioł Gabryiel
Z mieczem w dłoni
I białym bullem u boku...

psi behawiorysta http://www.dobrypies.eu
JonSnow
Pomocny wiedzą: 5

Postprzez Edyta Nowacka » Pt lip 04, 08 15:40 pm

Po pierwsze jest niewiele wszystkożernych zwierzat. Ludzie i świnie np. na pierwszych dwoch miejscach. Niedzwiadki sa chyba nastepne. Pies do nich nie nalezy :)
Ja sądzę że momentowi w którym niby wszystkożerne (ale tak naprawde przede wszystkim mięsożerne- psy jedza cos innego niz mięso okazjonalnie- a nawet jak nic nie ma wola padline albo pseudomięso w postaci owada od zieleniny) zwierzę-drapieznika przestawia sie na diete wege - jest juz niedaleko do totalnego szaleństwa i paranoji. Dla mnie niezrozumiałych. Ale tak mamy - my ludzie- ze wszystko odnaturalniamy i wypaczamy. Słyszałam o bezmięsnej diecie która stosuja dla pupili modelki i paniusie Francuzki. Psy jedza same słodycze- ciastka, trufle, czekoladę, bita smietane. Mięso jest be. Non stop na cukrowym haju roznosza Francuzkom mieszkanka i samochody :roll:

Unieszczesliwianie zwierzecia. W jednym i drugim przypadku.

Zobacz ile jest problemu zeby kompleksowo taki BARF podac. A co tu mowic o diecie wege :roll: Musiałby podawac mnóstwo serków, tofu, nasion, soji, olejów, produkty pełnoziarniste, wszystkie warzywa i owoce w papkach i przecierach. Ciekawe czy bedzie wszystko dostawał :?

Co innego kiedy mamy do czynienia z psem ktory nie chce jesc miesa. zdarzaja sie takie naprawde sporadyczne przypadki. Ale jak przestawia bo ma takie widzi misię to nie mam o naturoterapeucie dobrego zdania.
Dieta wegetariańska jest dla psa jeszcze bardziej kosmicznym wymysłem niz dla nas ludzików. I szczerze psu wspolczuje. Naprawde :)

Jest jeszcze jeden przemawiajacy do mnie fakt. Pies (czy dziki czy udomowiony) przezyje na diecie wegetarianskiej jak nią bedziesz karmic, podawac, preparowac. Sam sie na nia nie zdecyduje. I zdechnie z glodu kolo ogrodka warzywnego pełnego soczystych owoców i warzyw. Nie spotkałam sie nigdy z przypadkiem historii dzikiego psa ktory "ach bo nie ma co jesc wpiernicze szpinak" umknałby śmierci kiedy nie ma miesa. To wystarczajaco przekonuje mnie o bezsensownosci i niezgodnosci z psia natura takich eksperymentów.
Obrazek

Obrazek

Edyta Nowacka

Postprzez JonSnow » Pt lip 04, 08 16:07 pm

Raczej chodziło mi o ludzi, którzy wybierają tę diętę z powodów etycznych, a nie z widzimisię czy mody.

Staram się nie oceniam czyiś wyborów etycznych, choć w tym przypadku osobiście trudno mi sie powstrzymać.

Pies jest stworzeniem wszystkożernym, z biologicznego punktu widzenia - bo zje wszystko. jak trzeba - i tutaj wpisuje się w tę klasyfikację. Jednak preferowanym przez niego pokarmem jest mięso - co do tego nie ma wątpliwości.

Jest sporo stron na necie, poświęconych kompleksowej diecie wegetariańskiej dla psów - nie jestem dietetykiem, więc moja ocena nie będzie taka, jakiej szukam. Dla mnie taka dieta nie jest naturalna i zapewnie niesmaczna dla psów. Czy daje wystarczającą ilość wartości odżywczych? Nie wiem.

Moim zdaniem BARF jest b. prosty do stosowania i niemalże intuicyjny po pewnym okresie przystosowawczym.
Zstąpił z nieba Archanioł Gabryiel
Z mieczem w dłoni
I białym bullem u boku...

psi behawiorysta http://www.dobrypies.eu
JonSnow

Postprzez Edyta Nowacka » Pt lip 04, 08 16:14 pm

stworzenie wszystkożerne to takie które w warunkach naturalnych pozywi sie wszystkim i nawet o trawie i jagodach nie zdechnie. Rodzina psowatych do nich nie nalezy :D
Jest róznica w tym o czym mówiłam- preparowanie i podawanie przez nas nijak sie ma do natury.
"Rząd: drapieżne" do którego nalezy rodzina powinnien ukrócic jakiekolwiek dywagacje na ten temat.
Obrazek

Obrazek

Edyta Nowacka

Pytanie

Postprzez annae » N paź 05, 08 11:12 am

Szukam pomocy.

Przeszukiwałam internet w celu znalezienia, jako to by była odpowiednia (wegetariańska) dieta dla psów.

Jestem wegetarianką. Nie jestem aż tak niezrównoważona, aby robic ze swojego zwierzecia roslinozerce na siłę.

Co prawda lubi produkty sojowe, orzechy...

ale taka dieta jest dobra chyba jedynia dla ludzi, którzy rezygnują z mięsa.
Chodzi mi przede wszystkim o zdrowie mojego psa.

Sama jestem wegetarianką z powodów etycznych, ale dbam też o zdrowie (nawet przesadnie).

Chcialabym się dowiedziec jak moglabym ograniczyc mieso w diecie mojego psa (mam na mysli wyeliminowanie tego pochodzacego od rzezi). Czy jesli pozstawie mu do jedzenia tylko drób, to czy będzie mu to szkodzic.

annae

Postprzez Edyta Nowacka » N paź 05, 08 12:59 pm

niektore psy cale zycie jedza karme w ktorej jest "niby" drob albo "niby" ryby
Obrazek

Obrazek

Edyta Nowacka

Postprzez annae » N paź 05, 08 15:38 pm

ale o co chodzi, że "niby" :?:

przepraszam,nie rozumiem... :o

annae

Postprzez Ola » N paź 05, 08 17:37 pm

"Na niby" tzn, że na opakowaniu karmy napisane jest np."drobiowe paszteciki"
a w rzeczywistości te ileś tam procent białka z analizy zootechnicznej karmy to białko pochodzenia roślinnego.
Czyli kupując karmę hipermarketową ( nazw wymieniac nie będę, bo wszyscy wiemy jakie to) tak naprawdę dajesz psu prawie wegetariański posiłek, bo zamiast kurczaczka w karmie jest zmielona soja.
Widziałam gdzieś w internecie warzywną dietę eliminacyjną dla alergików, na dogomanii zdaję się.
Nie chciałabym nikogo urazic, ale pies etyki nie posiada i mięsko jeśc powinien. Chociaż za każdym razem jak nasza mała grymasi przy misce grożę jej, że ją na warzywka przestawię! :twisted:

Aha, i w pełni zgadzam się z Edytą. Psy nie są wszystkożerne. Nie mają przystosowanych zębów i przewodu pokarmowego tak ja my i świnki ;)
A, że wilki z głodu jagody i korzonki jedzą...

Ola
Pomocny wiedzą: 3
Pomocny wiedzą: 3

Postprzez Kasia » N lis 09, 08 12:19 pm

Moje psy są przewaznie na mięsie drobiowym, ale czasem dostają także inne gatunki. Wszystko to połączone z kaszą/makaronem/ryżem i warzywami z dodatkiem olejów roslinnyc i jest OK.
Wegetarianie a nie weganie jedzą wszak sery, jaja, niektórzy ryby i na takiej diecie pies spokojnie może żyć.
Tekla i ja

Kasia
Pomocny wiedzą: 4
Pomocny wiedzą: 4

Powrót do Ogólne zagadnienia dotyczące żywienia