Bulterier SerwisBulterier Forum Polskie Forum Miłośników Rasy Bulterier

wybór i kupno szczeniaka

zagadnienia z zakresu hodowli, rozmnażania, genetyki.

wybór i kupno szczeniaka

Postprzez Gothika » Śr lip 19, 06 8:31 am

WYBÓR I KUPNO SZCZENIAKA

Kupując szczeniaka należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy mamy odpowiednie warunki i czas, aby się nim zająć, czy ktoś z członków rodziny zostaje w domu. Pies nie powinien całymi dniami pozostawać sam. Kto go będzie wyprowadzał? Czy mamy możliwość go wyżywić? Czy możemy zapewnić właściwy tej rasie tryb życia, czy dysponujemy dostateczną przestrzenią w naszym mieszkaniu?

Jeśli kupujemy szczeniaka z metryczką, za pośrednictwem Związku Kynologicznego, możemy być pewni, jakiej będzie rasy, jakiej wielkości i kształtu gdy dorośnie. Z reguły dziedziczy on także pewne cechy charakteru, utrwalane przez hodowców danej rasy.

Na ogół kupujemy szczenię dwumiesięczne. W Polsce kupując np. syna pary międzynarodowych championów piękności, płacimy tyle samo, co za psiaka przeciętnego pochodzenia. 'Hodowca wymienia cenę za szczenię, a nabywca łowi w grupie malców jedno z nich. Cena ich jest jednakowa. Jakże różne są jednak szczenięta z jednego miotu... Ze sprzedażą ładnego szczeniaka hodowcy zachodni nie spieszą się. Dysponując na ogół miejscem w swoich kennelach oraz tanią karmą ryzykują, by sprzedać odchodowanego, dobrze zapowiadającego się psa ze znacznym zyskiem. Małe szczenię - to jak los na loterii, nigdy nie wiadomo, co z niego wyrośnie. Wielu ludzi woli więcej zapłacić i kupić rocznego, pięknego psa, unikając przy tym trudów wychowu szczenięcia. Nieprawdą jest, jakoby roczny czy starszy pies nie przyzwyczaił się szybko do nowego domu.

Pies czy suka? Co wybrać? Suka jest sprytniejsza, bardziej przywiązana do właścicieli, bardziej uczuciowa i na ogół nie ma tendencji do wybierania się na samotne wyprawy. Z kolei czekają nas mniej więcej dwa razy w roku okresy cieczki, gdy trzeba o nią

specjalnie dbać i pilnować jak oka w głowie. Nie pilnowany pies łatwo stanie się włóczęgą.

Pies długowłosy czy szorstkowłosy, wymagający czesania i fryzury, czy pies o sierści krótkiej? Częste czesanie psa to dla wielu osób zbyt duży obowiązek.

Niezwykle ważny jest też charakter psa. Nie radzę więc brać szczenięcia, które zamiast radośnie garnąć się do człowieka siedzi samotnie w kącie; jest osowiałe i nieśmiałe. Lepiej też zawsze brać szczenię o mocnej budowie, masywne, które najlepiej je. Nieprawdą jest, że z najmniejszego w miocie szczeniaka wyrośnie drobny piesek, co w wielu rasach jest zaletą. Często z takiego najmniejszego wyrasta najwyższy, tyle że o cienkiej kości i bocianich nóżkach. Trzeba się zabezpieczyć przed ewentualnymi szkodami, chowając bądź przenosząc co ,;ciekawsze" przedmioty na "wyższe piętro". Sam na sam z parą pantofli kończy się zwykle ich zniszczeniem. Gdy wychodzimy z domu, wyjmijmy kable telefoniczne i elektryczne z gniazdek.

Szczenię powinno być przez hodowcę przynajmniej dwukrotnie odrobaczone. Ale jeśli zaniedbał on tego obowiązku, musimy to koniecznie zrobić sami. Nie należy wierzyć w zapewnienia hodowcy, że suka nie ma glist. Można zaryzykować twierdzenie, że szczenięta zawsze mają glisty, gdyż w okresie ciąży larwy wędrują poprzez mięśnie suki do płodu i nawet w idealnych warunkach chowane szczenięta rodzą się zarobaczone. Wystarczy jednak już w trzecim tygodniu podać im zawiesinę Combantrin-Pyrantelum, Antiverminę czy coś odpowiedniego przeciwko glistom, by zniszczyć je skutecznie. zabieg ten trzeba bezwzględnie powtórny po 14 dniach. Dajemy np. 1 cm Combantrinu na 5 kg wagi ciała szczeniaka.

Dopiero w tydzień po tym powtórnym odrobaczeniu możemy psiaka szczepić. W zasadzie do końca okresu szczepień profilaktycznych piesek nie powinien być prowadzany po ulicach, gdzie łatwo może zetknąć się z wirusami. Koniecznie musimy szczepić go przeciwko parvovirozie, chorobie śmiertelnej, atakującej młode organizmy. Drugą ważną dawką szczepień będzie nosówka z leptospirozą. Wszystkie te szczepienia aplikuje lekarz weterynarii odrobaczonym już szczeniętom.

Nie czekajmy zbyt długo ze szczepieniem nosówki, gdyż niebawem

następuje u szczeniąt proces zmiany zębów, podczas którego nie powinno się w zasadzie psa szczepić. Mogą bowiem wystąpić w tym okresie na nowych zębach przeżółcenia szkliwa (tzw. uzębienie ponosówkowe). Po szczepieniu przez 2 tygodnie nie wolno psa wyprowadzać na ulicę.

Dorosłe psy bardzo często miewają różnych gatunków tasiemce. Wtedy około odbytu mogą pojawiać się jakby zeschłe, małe nasionka ogórka. To są wydalane człony tasiemca. Bywa, że tasiemiec, nawet po parokrotnym truciu przęz lekarza weterynarii, nie ginie i zabiegi trzeba powtarzać aż do całkowitej likwidacji.

(żródło http://bramy.net.pl/aptus/porady.htm)

Gothika
 

Postprzez SAURON » Śr lip 19, 06 9:32 am

Te opracowania nie są chyba najświeższe, ponieważ od jakichś 15 lat nie szczepi się osobno chorób.

SAURON
 

Postprzez Gothika » Śr lip 19, 06 22:35 pm

tutaj się z Tobą zgadzam, odnosnie szczepien ten artykuł nie jest aktualny, ale reszta chyba oki :)
sama mam teraz szczeniaka i zauwazyłam, że trochę się zmieniło przez ostatnie 10 lat, bo
teraz to są powtarzane co dwa tygodnie trzy szczepienia (przeciw kilku chorobom w jednym zastrzyku - parwowiroza, nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, leptospiroza, kaszel psi - spisałam z aktualnej ksiazeczki mojego szczyla)


Dodam jeszcze od siebie, ze pierwsze szczepienie powinno byc zrobione u hodowcy i przyszły właściciel szczeniaka, powinien otrzymac równiez ksiązeczke zdrowia psa, tam bedzie informacja o szczepieniach i odrobaczaniu i informacja kiedy trzeba szczepienia powtórzyc.

Pamietajcie również, że jesli właściciel szczeniat z jakis powodów nie chce pokazac ich matki, to jest sygnał ostrzegawczy, ze "coś jest nie tak", obojetnie co bedzie mówic i jak się tłumaczyć

A o tym, zeby nie kupowac szczeniaka z giełd, rynków, spod wystaw chyba nie musze juz wspominac, bo żaden szanujący się hodowca, nie bedzie w taki sposób sprzedawać swoich szczeniąt !!! I tutaj nie mozna się łudzić i "szukać okazji" bo w taki sposób mozemy nabyc chore szczenię a i także nie mamy pewności co tak naprawdę z niego "wyrośnie"

Gothika
 

Postprzez Gothika » Wt wrz 05, 06 12:03 pm

polecam jeszcze tą książkę, ale nie tylko dla osób zaczynających wspólne zycie z psem pod jednym dachem, ale i równiez dla doświadczonych włascicieli. Jest tam zawartych wiele cennych informacji

Andrzej Lisowski "Mój pierwszy pies" eBook

Wydanie przygotowane dla potrzeb gazety internetowej „Nasze Psy”

Your Download-Link: http://rapidshare.de/files/32024708/Moj ... s.doc.html

(jak ściagac z rapid, wybieramy free, czekamy podaną ilośc sekund, potem wpisujemy kod obrazkowy i pobieramy)

ps.
jesli link przestanie działac prosze o informację, wrzuce jeszcze raz ( na serwisie rapid link jest aktywny ok. 30 dni od zuploadowania )

Gothika
 



Powrót do Hodowla i genetyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron